1981 Volvo 262 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-27005L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 20.4mm |
| Outside Diameter | 263mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Hole Diameter | 16.5mm |
| Height | 67.5mm |
| Overall Height | 67.5mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.5mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Center Hole Diameter | 68mm |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 108mm |
| Weight | 12.26LB |
