1980 Porsche 928 DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-02006L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 71mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Overall Height | 71mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.5mm |
| Outside Diameter | 289mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | Slotted |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 18.6mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 130mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Center Hole Diameter | 103mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 130mm |
| Weight | 12.9LB |
