1978 Porsche 911 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-02002R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Note:
Except Turbo Look Package
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 18mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 290mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Height | 83mm |
| Bolt Circle Diameter | 130mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.5mm |
| Overall Height | 83mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 90mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 130mm |
| Weight | 13.88LB |
