1968 Plymouth Satellite True Balanced Brake Drum
Part Type:
Brake Drum
SKU:
365-40003
Axle:
Front
PCQ:
2
Note:
10 inch Drums; Composite Front Drums
Description
- True Balanced Brake Drum
Features and Benefits
- Black High Temperature Coating For Corrosion Protection
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Drums
- Machined To The Tightest Tolerances To Ensure A Proper Direct Fitment
- Manufactured Using Castings Of Superior Metallurgy For Drivability, Durability, And Reliability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Precision Cut And Mill Balanced To Ensure Proper Balance, Which Eliminates Vibrations And Pedal Pulsation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 290mm |
| Drum Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Overall Height | 93.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 5 |
| Description | Value |
|---|---|
| Mount Type | Floating |
| Maximum Drum Diameter | 255.52mm |
| Nominal Drum Diameter | 254mm |
| Center Hole Diameter | 71.4mm |
| Weight | 15.5LB |
