1965 Porsche 356SC DFC GEOSPEC Coated Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
604-02011
Axle:
Front
Front Bake Type:
Disc
PCQ:
2
Description
- DFC GEOSPEC Coated Rotor
Features and Benefits
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 107mm |
| Discard Thickness | 9.5mm |
| Outside Diameter | 274mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 36.7mm |
| Nominal Thickness | 10.2mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Disc Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Bolt Hole Diameter | 8.38mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Overall Height | 36.7mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 8.38mm |
| Surface Type | Smooth |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Center Hole Diameter | 107mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 125mm |
| Weight | 8.72LB |
