2024 Lexus ES250 DFC Geoperformance Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-76154R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 25mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 305mm |
| Center Hole Diameter | 62mm |
| Height | 49.6mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Weight | 17.8LB |
