2024 BMW X1 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-31158R
Axle:
Rear Right
Sub model:
xDrive28i
PCQ:
1
Note:
(USA/CANADA); Base Brakes
(USA/CANADA); M Sport Brake
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 16.7mm |
| Discard Thickness | 18.4mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | X Drilled |
| Outside Diameter | 300mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Height | 50.6mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Bolt Circle Diameter | 112mm |
| Weight | 12.35LB |
