2018 Jeep Cherokee DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-42010L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Note:
Dual Piston Front Calipers; Except HD Brakes
Dual Piston Front Calipers; HD Brakes
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 10.4mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 12mm |
| Outside Diameter | 320mm |
| Bolt Circle Diameter | 110mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 33.5mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Center Hole Diameter | 70mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 13.4LB |
