2018 Ford Edge DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-55006R
Axle:
Front Right
Drive Type:
AWD
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 345mm |
| Height | 52.5mm |
| Discard Thickness | 30.5mm |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.7mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Overall Height | 52.5mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 63.55mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 108mm |
| Weight | 27.2LB |
