2018 BMW 440i xDrive Gran Coupe DFC GEOSPEC Coated Rotor - Dimpled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
644-31112
Axle:
Front
PCQ:
2
Note:
M Sport Brakes; Optional Full Cast Disc; Dimpled Slotted Disc
Description
- DFC GEOSPEC Coated Rotor - Dimpled and Slotted
Features and Benefits
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 79mm |
| Overall Height | 73.3mm |
| Outside Diameter | 370mm |
| Hat Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Surface Type | Slotted Dimpled |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Height | 73.3mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.5mm |
| Discard Thickness | 28.4mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Hole Diameter | 16.5mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Disc Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Weight | 28.25LB |
