2018 BMW 440i xDrive Gran Coupe DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-31109R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Note:
Base Brakes; Aluminum Hat Disc; Dimpled Slotted Front Disc
Base Brakes; Full Cast Standard Rotors
Base Brakes; Optional Full Cast Disc; Dimpled Slotted Front Disc
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 330mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Height | 66.4mm |
| Discard Thickness | 18.4mm |
| Overall Height | 66.4mm |
| Bolt Hole Diameter | 16.8mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.8mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 75mm |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 18.2LB |
