2017 Nissan TITAN DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-67110R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 345mm |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Height | 70mm |
| Center Hole Diameter | 82.1mm |
| Discard Thickness | 18mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | Slotted |
| Weight | 20.95LB |
