2017 Nissan TITAN DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-68016L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 350mm |
| Bolt Hole Quantity | 6EA |
| Overall Height | 43.2mm |
| Discard Thickness | 28.5mm |
| Height | 43.2mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 90mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 6 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 139.7mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.4mm |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Weight | 28.45LB |
