2017 Jaguar F-Type DFC GEOSPEC Coated Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
604-20026
Axle:
Front
Sub model:
R, S, SVR
PCQ:
2
Description
- DFC GEOSPEC Coated Rotor - Blank
Features and Benefits
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 71mm |
| Discard Thickness | 34mm |
| Outside Diameter | 380mm |
| Nominal Thickness | 35.8mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Height | 48mm |
| Overall Height | 48mm |
| Disc Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Hole Diameter | 14mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14mm |
| Center Hole Diameter | 71mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 108mm |
| Surface Type | Smooth |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 39.35LB |
