2017 Jaguar F-Pace DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-20034L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Outside Diameter | 325mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 42.3mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 18mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Center Hole Diameter | 63.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 17.65LB |
