2017 Jaguar F-Pace DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-20038R
Axle:
Front Right
Sub model:
Base, Premium, Prestige, R-Sport
Fuel Type:
DIESEL
PCQ:
1
Note:
20d
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Height | 48.2mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 28mm |
| Outside Diameter | 325mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Center Hole Diameter | 63.5mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 23.8LB |
